پایان جلسات اسرارحج مشهد با حضور پر شور زائران خراسانی
۱۴۸ بازدید
لبیک اللهم لبیک
پایان جلسات اسرارحج مشهد با حضور پر شور زائران خراسانی

آخرین شب از سلسله جلسات معنوی اسرار حج و آداب حضور در محضر کعبه شریف» با بیان اسرار وقوف زائران در منا و اعمال روز عید قربان و دکر دعا و توسل بعد از 5 شب به پایان رسید.

حجت الاسلام والمسلمین رضایی تهرانی درآخرین شب از سلسله جلسات معنوی اسرار حج و آداب حضور در محضر کعبه شریف» به بیان اسرار وقوف زائران در منا و اعمال روز عید قربان و بعد از آن پرداخت و اظهارداشت: ازپیامبراکرم (ص) این سوال را پرسیدند که ازکجا بدانیم حجمان مقبول است ؟ و حضرت پاسخ دادند: اگر از حج برگشتی و دور گناه نرفتی بدان حج تو قبول است و الا .....

وی افزود : درمنا سه عمل مهم را باید انجام داد : رمی جمرات ، قربانی و تراشیدن سر یا انجام تقصیر .

وی ادامه داد : در زمان حضور در منا حاجی سه نوع شیطان را سنگ می زند که به آن رمی جمره می گویند. جمره عقبه که همان شیطان بزرگ است ، جمره وسطی و جمره اولی که شیطانهای کوچک اند. حاجی درروز عید قربان با قربانی کردن ، یادآور می شود که هرعزیزی غیرخدا را حاضراست برای فرمان خدا قربانی کند ، همانند حضرت ابراهیم که اسماعیل فرزند دلبندش را به قربانگاه برد اما چون امرخدا نبود کارد نبرید.

حجت الاسلام والمسلمین رضایی تهرانی درادامه بیان اعمال حج به نماز و طواف و اعمال مرتبط با آن اشاره کرد و به زائران توصیه کرد مبادا فریب شیطانک های ظاهری را بخورند و از بهره های مسجدالحرام و حرمهای مطهر محروم شوند.

وی خطاب به زائران گفت : فرصت حضور در سرزمین وحی را با گذراندن در بازار و خرید سوغات هدر ندهید ، سوغات را می شود از همین جا هم تهیه کرد، اما آوردن سوغات معنوی بسیارمهم است . فیض حضور در مسجدالحرام و مسجدالنبی و بقیع ، انس با خدا و خواندن قرآن و نماز شب ، حال احرام داشتن و یاد حج را زنده نگه داشتن بهترین سوغات است .

کلیه حقوق این سایت متعلق به نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در خراسان رضوی می باشد
در حال بارگذاری