اولین شب از سلسله همایش های اسرار حج 98
۴۶۳ بازدید
برگزاری همایش اسرار حج
اولین شب از سلسله همایش های اسرار حج 98
ارسال شده در اخبار

 در این گردهمایی آموزشی که از شامگاه پنج شنبه (9 خردادماه) با همت نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری و همکاری مدیریت حج و زیارت استان، شهرداری مشهد، و برخی دیگر از دستگاههاو ارگانها در عرصه میدان شهدای شهر مشهد آغاز شده، جمع زیادی از زائران حج تمتع 98 و مشتاقان زیارت خانه خدا و حرم نبوی حضور یافتند. 

حجت الاسلام والمسلمین مظلومی معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در این گردهمایی  در تبیین علل احکام الهی ازجمله حج، با بیان حدیثی از امام رضا (ع) اظهار کرد: دستورات الهی ریشه و اساس دارد؛ کارهایی هستند که برای زندگی بشر انجام آن مصلحت دارد و خداوند دستور داده و کارهایی نیز مفسده هستند و خداوند آنها را منع کرده است.

وی افزود: ما ممکن است دلیل انجام برخی دستورات را ندانیم و دانستن آن در حوزه فهم ما نباشد. مثلاً اینکه چرا آقایان نباید در حج از لباس دوخته د راحرام استفاده کنند و یا چرا خانم ها جایز نیستند گردی صورت را بپوشانند. چرا در احرام نباید موی سر را کوتاه کرد و چرا بعد از قربانی، بریدن موی سر و تقصیر لازم است؛ حتماً این ها مصلحتی دارد که ما از درک آن عاجزیم.

معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری با قرائت آیه "افحسبتم انما خلقناکم عبثا..." یادآور شد: خداوند هیچ چیز را بیهوده نیافریده و دستورات الهی نیز اسرار و حکمتی دارد که بسیاری از آنها از فهم ما خارج است.

وی با بیان حدیث دیگری از پیامبر و امیرالمومنین علی علیه السلام افزود: علم 27 جزء دارد که تنها دو جزء آن بر ما معلوم است و هنگام ظهور حضرت مهدی (ع) تمام اجزای آن آشکار می شود.

حجت الاسلام والمسلمین مظلومی در ادامه به بیان اسرار و معارف حج پرداخت و گفت: این که خدا خانه اش را در مکانی بنا کرده که از نظر موقعیت آب و هوا در منطقه خشک قرار دارد، حکمت و اسراری دارد. خانه خدا از تعدادی سنگ ساده درست شده و ما انسانها (در صورت استطاعت) به زیارت آن موظف شده ایم.

وی ادامه داد: البته در روایت داریم حجرالاسود مثل دست راست خداست و استلام آن مستحب است، اما اگر در زمانی جمعیت زیاد باشد، جایز نیست که به مردم فشار بیاوریم تا حجر را ببوسیم.

معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری اضافه کرد: یک قاعده کلی داریم و آن اطاعت از دستوراتی است که اسرار آن برای ما مشخص نیست و اطاعت این ها، مظهر عبودیت ما و جلوه گاه اطاعت ما نسبت به اهل بیت علیه السلام است.

همچنین مسؤول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در خراسان رضوی در حاشیه این همایش گفت: همایش معنوی اسرار حج همچون سالهای گذشته در آستانه تشرف زائران خانه خدا و در ماه ضیافت الهی، تا 29 ماه رمضان برای حجاج بیت الله الحرام برگزار می شود تا مسافران کوی عشق، آمادگی بیشتری برای دریافت معارف و مواهب الهی کسب کنند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حجت الاسلام حسین احمری افزود: در این همایش هر شب جمعی از اعضای کاروان هایی که قرار است امسال از شهرستان مشهد به حج تمتع مشرف شوند حضور می یابند تا زمینه استفاده هر چه بهتر زائران بیت الله الحرام از حضور پرفیضشان در مدینه منوره و مکه مکرمه فراهم شود.

وی ادامه داد: علاوه بر حجاج بیت الله الحرام امسال، زائرانی که سالهای قبل نیز توفیق حضور در سفر به خانه خدا را پیدا کرده بودند در همایش اسرار حج حضور می یابند.

مسئول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در خراسان رضوی، تعداد افراد شرکت کننده در همایش اسرار حج در هر شب از برگزاری آن را سه هزار نفر  اعلام کرد.

احمری افزود: همایش اسرار حج امسال در چهار شهر بزرگ دیگر خراسان رضوی یعنی تربت حیدریه، نیشابور، سبزوار و قوچان نیز به صورت جداگانه برای زائران حج تمتع برگزار می شود.

به گفته "جواد شاد" مدیر حج و زیارت خراسان رضوی، امسال 65 کاروان با 9 هزار و 65 زائر و 330 کارگزار و عوامل حج از  خراسان رضوی به حج تمتع اعزام می شوند که 32 کاروان مربوط به مشهد است.

قرائت دعای افتتاح، مسابقه آداب حج و برپایی ایستگاههای پاسخگویی مسائل شرعی زائران ازجمله برنامه هایی است که در حاشیه برگزاری سلسله جلسات اسرار حج 98 تدارک دیده شده است. 

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در خراسان رضوی می باشد
در حال بارگذاری