همایش ملی پیام های جهانی اربعین در مشهد برگزار شد
۶۶۳ بازدید
همایش ملی پیام های جهانی اربعین
همایش ملی پیام های جهانی اربعین در مشهد برگزار شد
ارسال شده در اخبار

همایش پیام‌های جهانی اربعین با همکاری کارگروه فرهنگی بانوان اربعین استان و معاونت امور بانوان کمیته فرهنگیآموزشی ستاد مرکزی اربعین، در سالن بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی مشهد مقدس برگزار شد.

این همایش در حوزه کتاب در بخش رساله، طرح نامه و با محور اربعین و در بخش مقالات با محورهای«اربعین حسینی، زنان، اخلاق، تربیت و سبک زندگی»، «اربعین حسینی، مطالعات و تعاملات فرهنگی و جهانی‌سازی»، «اربعین حسینی زنان، فرصت‌ها و چالش‌ها»،« اربعین حسینی، ایثار مقاومت و شهادت»، «اربعین تجلی‌گاه آیات قران کریم» و «میراث معنوی اربعین» برگزار شد.

در ابتدای همایش حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمری مسئول کمیته فرهنگی و آموزشی استان ضمن عرض خیر مقدم  و تبیین اهداف برگزاری همایش پیام‌های جهانی اربعین از همه مسئولینی که در حوزه اربعین فعالیت می کنند با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر اولویت قرار دادن مسائل فرهنگی در اجتماع عظیم اربعین  درخواست نمودند که به مسائل فرهنگی اربعین اهتمام جدی داشته باشند.   

در ادامه حجت الاسلام حمید احمدی رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی کشور گفت: مراسم معنوی اربعین حسینی (ع) هم اکنون به حرکتی فرادینی، فراقومی و فرا نژادی تبدیل شده و پیام اصلی آن دعوت همه جهانیان به زیست توحیدی با الگو گیری از مرام سید الشهداء علیه السلام است.

وی ادامه داد: امروز جهان با بحران معنویت رو به روست و  وعده بهشت پنداری زمین به متلاشی شدن کانون خانواده ها و ارزش‌های انسانی منجر شده از این رو نیاز انسان برای درمان این درد اجتماعی، بازگشت به توحید خداوند و ارزش‌های ملکوتی است و اربعین تمرین زندگی موحدانه بدون چشمداشت مادی و معنوی شخصی است.

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: همه حرکت ها در راستای بازگشت به اصل زندگی توحیدی انجام می شود و در این مراسم معنوی از پیروان همه ادیان حضور دارند و این همان چیزی است که حلال بحران معنوی جهان است.

حجت الاسلام احمدی افزود: مراسم شبه اعجاز اربعین این پیام را می دهد که علیرغم اختلافات قومی و مذهبی می توان در کنار هم بدون منفعت طلبی فردی با زندگی توحیدی و ارزش های الهی  و منش سید الشهدا زندگی کرد.

وی ادامه داد: امروز دشمنان اسلام می خواهند تجربه تکه تکه کردن حکومت عثمانی را با تکیه بر اختلافات قومی و مذهبی بین کشورهای اسلامی پیاده کنند و ترویج ایران هراسی و شیعه هراسی با همین رویکرد است و داعش و القاعده را برای برخورد با شیعیان و آتش افروزی بین ملت های مسلمان خلق کردند.

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی(ع) گفت: اربعین با طرح جهانی فضیلت ها و ارزش‌های انسانی و متعالی الهی در نهضت امام حسین (ع) و درست در زمانی که جهان اسلام به اتحاد نیاز داشت اعلام وجود کرد و امسال شعار این حرکت معنوی عظیم جهانی "الحسین یجمعنا " به این معنا که امام حسین(ع) ما را گرد خود جمع می کند تعیین شده است.

لاله افتخاری معاون امور بانوان کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین و مسئول برگزاری این همایش نیز  گفـت: هدف از برگزاری این همایش استفاده از ظرفیت نخبگان و اساتید حوزوی و دانشگاهی برای تبیین اهداف جهانی اربعین حسینی و نهضت عاشورا و ارائه الگوی صحیح زندگی توحیدی برای نوع بشر به ویژه کشور های اسلامی با تکیه بر سیره امام حسین و اهل بیت (ع) و حضرت زینب (س) است.

در ادامه این همایش 10 نفر از برگزیدگان آثار برتر به ارائه مقالات خود پرداختند که به آثار برگزیده لوح تقدیر و جوایزی تقدیم شد و در پایان همایش فضا به پرچم مطهر گنبد حضرت سید الشهدا (علیه السلام) و حضرت زینب سلام الله علیها عطرآگین گردید.

کلیه حقوق این سایت متعلق به نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در خراسان رضوی می باشد
در حال بارگذاری