نشست تخصصی بررسی زیارت بقیع از دیدگاه اهل سنت برگزار شد
۱۱۳۴ بازدید
نشست تخصصی بررسی زیارت بقیع از دیدگاه اهل سنت برگزار شد
ارسال شده در اخبار

 

وبینار تخصصی زیارت بقیع از دیدگاه اهل سنت به همت دفتر پژوهشکده حج و زیارت خراسان رضوی برگزار گردید

این نشست مجازی با حضور آیت الله یوسفی غروی (پژوهشگر، استاد سطح عالی حوزه و دانشگاه) آخوند عبدالحی میرزا علی (امام جمعه اهل سنت شهرستان آق قلا) آخوند عبدالجلیل فرهمند (محقق و مدرس حوزه علمیه اهل سنت شهرستان کلاله) در تاریخ 18 خردادماه برگزار گردید.

در ابتدای این نشست حجه الاسلام و المسلمین احمری مسئول دفتر نمایندگی بعثه خراسان ضمن عرض خیرمقدم به اساتید مدعو و روحانیون کاروانها با اشاره به سالگر تخریب بقیع که با این عمل سخیف وهابیت و بی حرمتی به حرم مطهر ائمه بقیع(علیهم السلام) دل همه دوستداران اهل بیت به درد آورد که انشاء الله به زودی زود حرم و بارگاهی در بقیع ساخته شود اظهار امیدواری کرد که با برگزاری این چنین نشست های تخصصی با حضور علمای شیعه و اهل تسنن غربت ائمه بقیع به همه جهانیان شناسانده شود.

سپس آیت الله یوسفی غروی پیرامون تاریخچه بقیع و ساخت مراقد ائمه و صحابه و توجه اهل سنت در قرون مختلف به زیارت بقیع به تفصیل مطالبی را ایراد نمودند، ایشان همچنین به معرفی زیارت نامه هایی که از طرف اهل سنت در خصوص بقیع نگاشته شده است نیز پرداختند.

در ادامه آخوند عبدالحی میرزا علی امام جمعه اهل سنت آق قلا دیدگاه اهل سنت نسبت به بقیع و ائمه اهل بیت علیهم السلام را بیان داشتند و با اشاره به آیات و روایاتی در این زمینه تاکید کردند که اندیشمندان حنفی هرگونه بی حرمتی و توهین از جمله تخریب این قبرستان را رفتاری بدون مبانی علمی دانسته که مخالف سیره و اعتقادات تمام مسلمانان است. ایشان در ادامه توجه اهل سنت به اهل بیت علیهم السلام و مراقد ایشان در هر جای عالم را از معتقدات احناف دانستند.

سخنران پایانی این نشست آخوند عبدالجلیل فرهمند پژوهشگر، استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به آیات و روایاتی در زمینه اهل قبور جهت تذکر مرگ و قیامت این نصوص را به طریق اولی در خصوص زیارت بقیع وارد دانستند، وی همچنین با اشاره به اینکه در این قطعه تاریخی برخی از اهل بیت و فرزندان ایشان و صحابه آرمیده اند بیان داشتند که از دیدگاه اهل سنت احترام قبور ایشان بر اساس مبانی فقهی و کلامی واجب و تخریب بقیع و اهانت به قبور ائمه بقیع توسط وهابیت کاری شنیع و مخالف سیره سلف می باشد.

کلیه حقوق این سایت متعلق به نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در خراسان رضوی می باشد
در حال بارگذاری